Hrvatska sa Adria Planet - usluge na češkom jeziku!

Umag

Hrvatska, Istra

Umag je grad na sjeverozapadnoj obali Istre. Odrastao je u prirodnom pristaništu, na raskrižju važnih prometnih pravaca. Umag je postao poznato turističko i sportsko odmaralište. Sa sigurnošću možemo reći da je Umag grad tenisa, jer ima do 64 teniska terena! Umag je sretan izbor za ljubitelje aktivnog odmora, koji su zainteresirani za raznoliku turističku ponudu i cijene dugu tradiciju lokalnog gostoprimstva. Posjetite vesele narodne fešte - takozvane mladenke koje slave zaštitnika Umaga. Pelegrina ili drugi kulturni događaji koji će učiniti vaš odmor ugodnijim!

Vrijeme

vrijeme
2 °C
Trenutno
  • Pritisak: 1012 hPa
  • Vlažnost: 91 %
  • Vjetar: 2 m/s
  • UV index: 0
počasí
Sub
16 °C
5 °C
počasí
Net
18 °C
8 °C
počasí
Pon
21 °C
9 °C
počasí
Uto
23 °C
11 °C
počasí
Sri
19 °C
12 °C

Praktične informacije

Preporučamo: ne odlagati dragocjenosti u automobile, ne nositi ih na plažu, zaključavati smještajne jedinice i zatvarati prozore, poštivati ​​prometne propise, osobito u naselju, oprezno voziti po kiši.

Liječnik: Ištarski domovi zdravlja (ujedno i stomatolog)

Edoarda Pascalia 3, Umag

telefon: 00385 52 702222

Hitna služba: tamo, 24 sata dnevno

telefon: 00385 52 702222

Obavezno: odnesite putovnicu, karticu osiguranja i dokumente o osiguranju liječniku

Stella Maris: turistička liječnička ordinacija uz recepciju

hotel Sipar: ordinacija pored hotela SOL UMAG

Sol Polynesia: najbliži doktor Stella Maris

Ljekarna: Ištarske ljekarne Ul.Ernesta Miloša 2c, kod Doma zdravlja

telefon: 00385 52 741413

Ljekarna Vaše zdravlje, Jadranska 22, Umag

pored Konzuma

telefon: 00385 52 743287

Veterinar: Veterinarska postaja Umag

telefon: 00385 52 753454

Banka: Erstebank, Trgovačka 24, Umag

telefon: 00385 62 376580

ostale banke - Jadranska cesta

hotel Sipar: Na Jadranskoj cesti odmah nakon igrališta desno

Bankomat: U svakoj banci

Stella Maris: direktno na recepciji

Pošta: Joakina Rakovca, u smjeru starog grada, pored Konzuma

telefon: 00385 52 741435

sljedeći Pošta: kod hotela Sipar, Jadranska cesta, nasuprot poslovnice Belvedere

telefon za sve hitne situacije je 112

policija 92, hitna pomoć 94, vatrogasci 93

Povijest i spomenici

Veličanstvenost i raskoš starog vremena grada Umaga može se uočiti ponajprije u ostacima očuvanog srednjovjekovnog urbanizma kojeg karakteriziraju mnoge romantične krivudave ulice, izdužene arkade, trgovi i stare venecijanske kuće. U gradskom tornju možete razgledati lapidarij, au galeriji Dante Marina Cettina suvremena umjetnička djela domaćih umjetnika.

Povijest grada Umaga seže još u doba Rimskog Carstva. Na mjestu današnjeg Umaga nalazilo se u antičko doba rimsko naselje Umacus, koje je postupno raslo i zbog povijesnih događaja dobilo naziv današnji Umag. Od 13. stoljeća, nakon prevlasti tršćanskih biskupa, grad je na oko pet stotina godina zamijenila Mletačka Republika, koju su kasnije nakon dugotrajnih borbi zauzeli Habsburgovci (Austrija).

Među poznatim ličnostima koje su posjećivale Hrvatsku - posebice Istru bila je i vladajuća kraljica Hrvatske Marija Terezija - često nazivana Majkom dvaju careva. Marija Terezija bila je austrijska nadvojvotkinja, kraljica Mađarske (1741–1780) i kraljica Češke (1743–1780). Bila je jedina vladarka na češkom prijestolju. Zbog bolesti pluća oporavila se na Istarskoj rivijeri. Povoljna klima (zrak zasićen morskom soli i mirisi borovih šuma) povoljno je djelovala na dišni sustav. I danas su ova područja tražena za lječilišni boravak djece, tinejdžera i starijih osoba. Boravak uz more ima blagotvorne učinke ne samo fizički, već i psihički i duhovno.

Krajem 18.st područje Istre (uključujući Umag) nakratko je bilo pod kontrolom Francuza, da bi potom krajem I. svjetskog rata palo pod vlast Austrije. Nakon Prvog svjetskog rata i Umag (Istra) su kontrolirali Talijani. Uzurpiraju veliki dio Istre i teže prevlasti nad cijelim poluotokom. Umag je tek 1953. godine ušao u sastav Hrvatske zajednice u Jugoslaviji, a potom je ostao pod Hrvatskom i bio njen važan dio.

Kratki izlet u povijest ovoga kraja važan je za razumijevanje podrijetla bogatstva istarske kulture i njezine posebnosti kao prostora u kojem je došlo do velike izmiješanosti sociokulturnih razlika i nacionalnosti (osobito Slavena, Rumunja i Nijemaca na područje Hrvatske). Stanovnici Istre smatraju se jednima od najtolerantnijih stanovnika Hrvatske, posebice na razini talijanske manjine. Hrvatski jezik i talijanski jezik ravnopravni su u većini gradova. Ovdje možemo pronaći dvojezični prijevod nekih trgovina, banaka, restorana itd.

U gradu će pažljivi posjetitelj pronaći ostatke zidina i kula, baroknu crkvu s kraja 18. stoljeća. i privlačan toranj lapidarij.

Kupanje i plaže Umag

Mjesto Umag nudi širok izbor raznolikih plaža. Za kupanje i zabavu na vodi postoje mnoge pješčane plaže, mjestimice naplavljene šljunčane upotpunjene betonskim molovima, prirodne šljunčane plaže s travnatim površinama i šljunčane plaže. More je čisto i azurno plavo. Ulaz u more je postupan pa je posebno pogodno za malu djecu, neplivače i osobe sa smanjenom pokretljivošću. Površina umjetnog zaljeva Punta Stella Maris sastoji se od nanesenog pijeska i šljunka.

Takozvanu Plavu zastavu dobile su plaže: Polynesia, Kanegra, Savudrija Katoro, kao i plaže hotela Laguna-Stella Maris i Aurora te plaže Ladin Gaj, Punta.

Sportska ponuda

Sportske aktivnosti posebno su raznolike u gradu Umagu. Svake godine ovo ljetovalište domaćin je muškog ATP (Udruga teniskih profesionalaca) turnira Croatia Open Umag. Ovaj turnir igra se svake godine od 1990. godine, uvijek u srpnju, a na njemu sudjeluju brojni kvalitetni češki tenisači. U rekreacijskoj zoni Stella Maris nalazi se veliki teniski centar sa sjedištem i još 18 drugih terena, koji mogu koristiti ne samo profesionalci, već i laici. Osim toga, u blizini se nalazi 70 pješčanih teniskih terena.

Nadalje, posjetiteljima je na raspolaganju zabavni centar "Katoro" - ("Sportovi na vodi Katoro Umag"), gdje je moguće (osim tenisa) jahati konja ili se baviti vodenom zabavom - primjerice, posjet lokalnoj aqua park. Tu su i tobogani raznih veličina, pedaline, kajaci, surfanje, jedrenje na dasci, paragliding, možemo se okušati i u vožnji gumenom bananom, ronjenju, podvodnom ribolovu ili skijanju na vodi uz stručni nadzor.

U jahanju možete uživati ​​iu centru "Umag Katoro-Juricanija" u Juricaniji, koji organizira redovite tečajeve jahanja, kraća jahanja po okolici i duža putovanja u sedlu pod nadzorom iskusnih stručnjaka. Vožnje su pogodne kako za iskusne jahače tako i za početnike. Za osobe smanjene pokretljivosti nudimo kratke opuštajuće vožnje dopunjene vježbama i istezanjem cijelog tijela (u sklopu hipoterapije).

Za ljubitelje biciklizma uređene su i označene biciklističke staze, posebno za brdske bicikle. U Umagu je moguće iznajmiti brdski bicikl (za odrasle i djecu) za kratke ili cjelodnevne ture sa svom opremom (kaciga, pumpa, štitnici i sl.)

Informacije o dolasku Umag

Najbolja prometna povezanost s gradom Umagom je autocestom A6 Zagreb - Rijeka, odnosno cestom A8 Rijeka - Buzet - Umag.

Veza vlakom: je s kolodvora Zagreb - Rijeka. Ovdje siđite na stanici "Rijeka" i nastavite prema Umagu.

Autobusne veze: Luka Rijeka, 95 km, Luka Pula, 93 km.

Prijevoz zrakoplovom: Zračna luka Pula (PUY), 93 km, Zagreb (ZAG), 275 km.

Telefon za sve hitne situacije je 112

Važni brojevi: policija 92, hitna pomoć 94, vatrogasci 93

Telefon za pomoć vozačima u nevolji: 00385 1 987

Dopuštena brzina: u naselju 50 km/h, izvan naselja 80 km/h, na autocesti 130 km/h

Kulturna događanja i noćni život

Osim sportskih, Umag nudi i obilje kulturnih događanja. Ako ste ozbiljni ljubitelji klasične glazbe, možete posjetiti Koncertno ljeto u župnoj crkvi sv. Pelegrina (srpanj - kolovoz). Popularna događanja su uglavnom pučke fešte - takozvane fešte kojima se slavi zaštitnik Umaga, sv. Hodočasnik. Festival se održava svake godine krajem svibnja. Ostale pučke fešte su Marijansko hodočašće - veliki pučki blagdan i fešte koje se održavaju 5. i 15. kolovoza.

Za ljubitelje plesa i slobodnog provoda tu je čitav niz zabavnih sadržaja u disko klubovima, plesnjacima, noćnim klubovima, kockarnicama iu romantičnim vinskim podrumima (konobama).

Hrvatska Turistička Zajednica

Copyright © 2005-2024 chorvatsko-levne s. r. o.
Odmor u Hrvatskoj